Din ordre er berettiget til gratis fragt Fri fragt i Baltikum på alle ordrer

Fri fragt i EU ved køb over 150 €.

Pakkeleg gaver til julefrokosten: under €20, €30 og €50

Halla hjemmesko i lysegrå uldfilt fra Omaking, fremstillet i Estland

Gode pakkeleg gaver er små og bliver brugt: hjemmesko i uldfilt håndlavet i Estland fra €16,95, en hårturban i vaffelbomuld syet i Letland til €15,32 eller vaffelhåndklæder i hør fra Litauen fra €13,95. Gaverne til pakkelegen ved julefrokosten er som regel små, så under €20 er pakkelegens prisklasse. Under €30 er der et sædeunderlag til saunaen i hør eller uldforede hjemmesko til børn; under €50 sokker i alpaka, en mulepose med refleks, Mumitroldene og en computer sleeve i filt. Alle gaver nedenfor står med producent, materiale og pris.

Hvad er pakkeleg, og hvad er pikkujoulu?

Pakkeleg er den danske gaveleg til julefrokosten eller juleaften: deltagerne slår med en terning og tager en gave, når de slår en sekser, og i en anden runde på tid stjæler de gaver fra hinanden. Pikkujoulu, den finske "lille jul", er sæsonen for julefester fra midten af november og hele december, holdt af arbejdspladser, foreninger og vennegrupper, ofte med en gaveudveksling til en fast pris. I Sverige giver julbordssæsonen de samme gaveudvekslinger på kontoret. Hvordan gaver gives i resten af regionen, står i vores guide til gaveskik.

Pakkeleg gaver i overblik

PrisklasseGaveLavet afPris
Under €20Vaffelhåndklæder i hørLinen Tales, Litauenfra €13,95
Under €20Hårturban i vaffelbomuldNuss, Letland€15,32
Under €20Halla hjemmesko i filtOmaking, Estlandfra €16,95
Under €20Pelsi hjemmesko i filtOmaking, Estlandfra €17,95
Under €20Navi hjemmeskoOmaking€18,95
Under €30KAKU hjemmesko til børnOmaking, Estland€20,14
Under €30Sædeunderlag til sauna i hørKOOSdisain, Estland€25,47
Under €30Tohkri hjemmesko i filtOmaking€26,95
Under €50Sokker i alpakaAlpaka, lavet i Peru€35
Under €50Saunaslag i vaffelbomuldNuss, Letland€35,55
Under €50Mulepose med refleks DOTMARCH, Litauen€36,59
Under €50T-shirt med SniffNordicbuddies€36,95
Under €50Lille My hue og sokkerNordicbuddies€40
Under €50Bodem computer sleeveNordhale, Estland€42

Hvor meget skal en pakkeleg gave koste?

Det, gruppen aftaler, og ikke mere. På arbejdspladser ligger beløbsgrænsen ofte et sted mellem €10 og €30; blandt venner går man ofte højere. Det er vigtigere at holde sig under grænsen end at ramme den præcist: en gave, der tydeligt er mere værd end alle de andres, gør legen akavet. Er der ikke aftalt et beløb, er €20 en sikker mellemvej.

Pakkeleg gaver under €20

Hjemmesko i filt. Omaking, en familieejet skomager, der har arbejdet siden 1927, laver Halla og Pelsi i Estland af naturlig uldfilt med en tynd gummisål til gulve indendørs. Begge kan vaskes i maskine ved 30 °C; Pelsi har detaljer i læder. Navi er lavet af filt fra genbrugte plastflasker, i dobbeltstørrelser fra 35/36 til 47/48.

Håndklæder til badeværelset eller saunaen. Nuss syr sin hårturban i vaffelbomuld i hånden i Letland i bomuld certificeret efter OEKO-TEX, 67 cm lang med knap og elastik, i syv farver. Linen Tales laver sine vaffelhåndklæder i hør i Litauen på 200 g/m², stenvaskede, i stof certificeret efter OEKO-TEX og European Flax.

Pakkeleg gaver under €30

KOOSdisain laver sædeunderlaget til sauna i hør i Estland: 38 × 38 cm, dobbeltsidet, forvasket, med en ophængningsstrop i bomuld, i blå, beige eller grønne striber. Til en kollega med små børn er KAKU fra Omaking i naturfilt foret med 100 % fåreuld, med velcrolukning, i størrelse 20/21 til 30/31. Tohkri er en lukket filthjemmesko med en hæl, der kan foldes ned, €26,95.

Pakkeleg gaver under €50

Sokkerne i alpaka fra Alpaka er 44 % alpaka med forstærket hæl og tå, designet i Estland og lavet i Peru, i fire størrelser fra 34 til 45. Muleposen med refleks fra MARCH har et prikmønster, der lyser op i billygter, 35 × 42 cm med en inderlomme, designet i Litauen: nyttig gennem en mørk baltisk november. Saunaslaget fra Nuss passer S til XL og lukkes med velcro foran. Til en, der læser Mumitroldene, laver Nordicbuddies t-shirten med Sniff i 240 g/m² økologisk bomuld og Lille My hue og sokker i gaveæske, begge under den officielle Moomin licens. Sleeven Bodem fra Nordhale er en enkel computer sleeve i genbrugsfilt, håndlavet i Estland, 97 g.

Hvad er en god gave til en kollega, du knap kender?

Noget brugbart, i en neutral farve og tilgivende i størrelsen. Hjemmesko i dobbeltstørrelser, sokker i fire størrelser, håndklæder og saunatekstiler passer de fleste. Drop parfume, mad og alt med en tekst, der skal forklares. En gave, der stadig er i brug i februar, er en bedre gave end en joke, der holder en aften.

Flere små gaver på én gang

Fragten er gratis på alle ordrer til Estland, Letland og Litauen. I resten af EU er den gratis ved ordrer fra €150, så et team, der køber ind til flere gavelege på én gang, kommer som regel over grænsen.

Ofte stillede spørgsmål

Hvordan fungerer pakkeleg? Deltagerne slår på skift med en terning og tager en indpakket gave, når de slår en sekser. Når gaverne er fordelt, begynder en anden runde på tid, hvor en sekser giver lov til at tage en gave fra en anden.

Hvad er en god pakkeleg gave under €20? Hjemmesko i uldfilt som Halla fra Omaking fra €16,95, en hårturban i vaffelbomuld fra Nuss til €15,32 eller vaffelhåndklæder i hør fra Linen Tales fra €13,95.

Hvad er en god kønsneutral gave til pakkeleg? Hjemmesko i dobbeltstørrelser som Navi i 35/36 til 47/48, sokker i alpaka i størrelse 34 til 45 eller en enkel computer sleeve i filt.

Hvad giver man til en pikkujoulu i Finland? Noget lille og brugbart inden for den aftalte pris: hjemmesko, et sædeunderlag til saunaen, en hårturban eller sokker. Ved finske gaveudvekslinger er prisen som regel aftalt på forhånd.

Hvad hvis jeg ikke kender størrelsen på hjemmeskoene? Vælg en model, der sælges i dobbeltstørrelser som 39/40, og bestil den største størrelse, hvis du er i tvivl. Modeller med åben hæl som Halla er de mest tilgivende.

Mere fra atelieret: Hjemmesko i uld, Sauna og bad, Mumitroldene og den nordiske julegaveguide.